Спекотне літо 2026 року залишає по собі не лише температурні рекорди. Річки стрімко міліють, ґрунт перетворюється на пил, а криниці в селах порожніють на очах. Метеорологи б'ють на сполох: посуха, що почалася ще навесні, досягла критичної позначки, і найближчими тижнями ситуація лише погіршуватиметься.

Про масштаби лиха розповіла начальниця відділу гідрометеорологічного забезпечення Івано-Франківського обласного гідрометцентру Тетяна Атаманюк в коментарі виданню «Місто». За її словами, окремі річки регіону втратили майже всю воду.

Річки на межі зникнення: конкретні цифри

Станом на 17 серпня гідрологи зафіксували шокуючі показники водності. Річка Луква біля Боднарова має лише 2% від норми — це означає, що водойма практично пересохла. Бистриця Солотвинська в Івано-Франківську — 13%, Дністер у Галичі — 16%, Ворона біля Тисмениці — 19%, Лімниця та Сукель — близько 20%. Навіть Прут у Яремчі, що живиться водами високогір'я Карпат, має лише 29% від нормальної водності.

«Третина річок області перебуває в стані маловоддя або стрімко наближається до нього», — констатує метеорологиня. Особливо критична ситуація в басейні Дністра, тоді як басейн Прута тримається трохи краще — на рівні 40–50% — завдяки таненню снігів на високогір'ї Чорногори.

Посуха
Посуха
Пересохла земля після аномальної спеки в Україні

Чому дощі не рятують

Парадокс цього літа: зливи подекуди були потужними, але річки від них майже не наповнюються. Причина — ґрунтова посуха. Земля настільки пересохла після сухої весни та спекотних місяців, що вбирає дощову воду як губка, не віддаючи її в русла. Навіть після сильних опадів рівень води піднімався лише на 27–40 сантиметрів — і то ненадовго.

Передумови сформувалися ще навесні: у березні-травні водність річок становила лише 40–60% від норми. Червень додав спеки — температура перевищувала багаторічні показники на 1,5–2,5 градуса, а опадів випало лише 47–59% місячної норми. Липень ситуацію не виправив — дощі розподілялися вкрай нерівномірно.

Температурні рекорди: +37,8°C у тіні

6 серпня в Івано-Франківську зафіксували +37,8°C — абсолютний максимум за всю історію спостережень. Попередній рекорд — +37,5°C — протримався лише півтора місяця: його встановили 29 червня 2026 року. При цьому температура поверхні ґрунту сягала +55…+60°C.

«Уявіть собі, як виживають і що відчувають при цьому живі організми», — говорить Тетяна Атаманюк. І справді: за таких температур рослини просто вигорають, а полив із криниць і свердловин стає дедалі менш ефективним — підземні водні горизонти опускаються.

Що буде далі: прогноз до кінця серпня

За даними гідрометцентру, до 25 серпня опадів, здатних суттєво покращити ситуацію, не очікується. Навіть якщо пройдуть локальні дощі на 5–10 міліметрів — вони «не зіграють жодної серйозної ролі», кажуть синоптики. Для відновлення водності річок потрібні тривалі облогові дощі протягом кількох тижнів, а краще — до двох місяців.

Осінь теж не дає підстав для оптимізму: за останні 5–10 років осінні паводки на Прикарпатті були вкрай рідкісними. А малосніжні зими останніх шести років означають, що річки недоотримують воду й навесні.

Як зберегти воду: що радять фахівці

Метеорологи наголошують: у період посухи критично важливо раціонально використовувати воду. Надмірний полив городів лише погіршує ситуацію, опускаючи підземні водні горизонти ще нижче. Фахівці радять:

  • Поливати рослини лише вранці або ввечері, коли випаровування мінімальне.
  • Використовувати крапельний полив замість суцільного — він зменшує витрати води в 2–3 рази.
  • Мульчувати ґрунт — шар соломи чи скошеної трави зберігає вологу на кілька днів довше.
  • Збирати дощову воду в бочки — навіть невеликий дощ може дати 50–100 літрів із даху будинку.
  • У разі пересихання криниці звертатися до місцевої ради — в окремих громадах організовують підвіз води.

Ситуація з посухою — не локальна проблема одного регіону. Схожі тенденції спостерігаються по всій Україні: ґрунтова посуха фіксується в центральних і південних областях, аграрії вже попереджають про втрати врожаю. І якщо осінь не принесе рясних дощів, наступний сільськогосподарський рік може початися з глибокого дефіциту вологи в ґрунті.

Популярні новини зараз
Вчитися влітку, відпочивати взимку: школам пропонують новий графік Втомилися виживати на копійки: пенсії пропонують підняти у чотири рази Опалювальний сезон затримається на два тижні: у квартирах буде 12–15°C Українців попередили про аномальну осінь: якою буде погода найближчими місяцями
Показати ще

Раніше портал Знай повідомляв, спека до +34° та грози зі шквалами: прогноз погоди на 20 серпня.

Також наш портал інформував, аномальна осінь в Україні: коли до нас прийдуть холоди та перший сніг, погода на найближчі тижні.

Більше деталей читай у матеріалі: спека до +38°, грози та різке похолодання: синоптики попередили про небезпечний тиждень.