Парламент узявся за посилення соціального захисту напередодні нового опалювального сезону. Ідеться про законопроєкти №15469 «Про захист населення від наслідків зростання вартості палива та енергоресурсів» та №15471 «Про захист громадян від необґрунтованого зростання тарифів у кризовий період». Про це повідомляє Новини.LIVE з посиланням на Верховну Раду.

Які механізми захисту пропонують депутати

Перший документ — №15469 — закріплює на законодавчому рівні державні гарантії для зниження впливу подорожчання енергоносіїв на домогосподарства. Автори пропонують чотири ключові напрями: адресні соціальні виплати, державний контроль за відповідними ринками, заходи з підвищення енергоефективності та диверсифікацію джерел і маршрутів постачання енергоресурсів.

При цьому в законопроєкті окремо наголошено: рівень уже наявного соціального захисту населення не має знижуватися. Тобто йдеться не про разову виплату, а про створення ширшої системи державної підтримки на випадок енергетичної кризи.

комунальні платіжки гривні борги
комунальні платіжки гривні борги

Спеціальний механізм контролю за тарифами

Другий законопроєкт — №15471 — стосується безпосередньо житлово-комунальних послуг. Документ запроваджує спеціальний механізм державного контролю за різким підвищенням тарифів у кризовий період, зокрема під час воєнного стану. Держава, за задумом авторів, має гарантувати продовження заходів із захисту громадян від необґрунтованого зростання тарифів.

У разі ухвалення законопроєкту уряд отримає законодавчо закріплене завдання — не просто реагувати на зростання цін, а забезпечувати визначений рівень захисту споживачів. Про повне заморожування тарифів на цьому етапі не йдеться: конкретні правила роботи механізмів мають бути додатково визначені рішеннями Кабміну.

Звідки візьмуть гроші

Автори законопроєктів допускають використання різних джерел фінансування. Серед них — оптимізація та скорочення неефективних бюджетних видатків, міжнародна допомога та інші джерела, не заборонені законодавством. Кабміну пропонують протягом трьох місяців після ухвалення документів підготувати необхідні законодавчі зміни, визначити джерела фінансування та привести власні нормативні акти у відповідність.

Що з тарифами зараз

На ринку газу для побутових споживачів у 2026 році діють чинні правила, а тариф на розподіл газу, встановлений НКРЕКП, у період воєнного стану має залишатися без змін. Електроенергія коштує 4,32 грн за кВт·год, а газ для клієнтів «Нафтогазу» — 7,96 грн за кубометр. Водночас витрати домогосподарств залежать не лише від ціни самого енергоносія: на кінцеві платіжки також впливають тарифи на воду, тепло та інші комунальні послуги, а для частини населення — розмір субсидій та пільг.

Раніше портал Знай повідомляв, тарифи на тепло заморожені: борг населення сягнув 8,5 млрд грн.

Також наш портал інформував, проїзд у маршрутках — до 25 грн, у тролейбусах — до 17: тарифи підвищують удруге за пів року.

Більше деталей читай у матеріалі: в Україні ухвалили рішення про тарифи на світло: скільки платитимемо.