Українці, які мають хронічні захворювання, мають право надати медичні документи під час проходження військово-лікарської комісії. Якщо ж ці довідки ігноруються працівниками територіального центру комплектування, громадянин має повне право оскаржити рішення комісії. Про це нагадує адвокат Юрій Айвазян на порталі “Юристи.UA”.

Згідно з українським законодавством, кожен військовозобов’язаний має пройти медичне обстеження під час мобілізації. Якщо особа має медичні показання, що можуть стати підставою для визнання її тимчасово непридатною або непридатною до служби, вона має право підтвердити це відповідними документами.

У зверненні до юристів один із громадян запитав, у якому вигляді краще подавати довідки: оригінали чи копії? Адвокат Юрій Айвазян порадив зробити ксерокопії медичних документів і надати їх безпосередньо профільному лікарю на ВЛК.

ВЛК. Фото: скрін youtube
ВЛК. Фото: скрін youtube

“Зробіть ксерокопії та надайте їх профільному лікарю на ВЛК”, — зазначив правник.

Популярні новини зараз
Перерахунок пенсії: хто має бігти до ПФУ, щоб збільшити виплати Позбавлять відстрочки від мобілізації: Кабмін змінив умови для бронювання Мобілізація омине ще дві категорії українців: у "Резерв+" готують важливі зміни Кожен десятий робить це замість сексу: дослідники показали невтішну статистику
Показати ще

Йдеться про документи, які підтверджують наявність хронічних хвороб: це можуть бути виписки з медичних карт, результати аналізів, заключення лікарів-спеціалістів або епікризи після стаціонарного лікування.

Бувають випадки, коли працівники ТЦК не беруть до уваги довідки або вважають їх недостатніми для встановлення непридатності до служби. У такому разі громадянин має законне право оскаржити рішення військово-лікарської комісії.

“Якщо діагнози не врахують, Ви маєте право оскаржити постанову ВЛК ТЦК”, — наголосив Айвазян.

Скаргу можна подати:

  • до вищої ВЛК;

  • до центральної ВЛК Міністерства оборони;

  • до суду.

Процедура передбачає подання письмової скарги із додаванням копій довідок, медичних заключень, рішень ВЛК та всіх інших документів, що можуть підтвердити стан здоров’я особи.

ВЛК. Фото: скрін youtube
ВЛК. Фото: скрін youtube

Адвокат підкреслив: остаточне рішення про ступінь придатності приймають саме лікарі — але з урахуванням діагнозів, встановлених медичними закладами за результатами інструментальних методів обстеження.

Відповідно до Положення про проходження військово-лікарської експертизи, наявність серйозних хронічних захворювань (таких як серцева недостатність, епілепсія, онкологічні хвороби, цукровий діабет, деякі порушення психіки тощо) може стати підставою для повного або тимчасового звільнення від мобілізації.

Втім, якщо хвороба не зафіксована належним чином, не підтверджена висновками лікарських комісій або не відповідає критеріям “Розкладу хвороб”, її можуть не врахувати.

Саме тому юристи радять громадянам заздалегідь підготувати повний комплект медичних документів і захищати свої права законними методами — зокрема, через скарги або судові позови, якщо рішення ТЦК здається необґрунтованим.

Нагадаємо, що ТЦК лише розведуть руками: кого не чіпатимуть під час рейдів на блокпостах

Як повідомляв портал Знай.ua, розвернуть на кордоні: кого з чоловіків не випустять з країни попри законне право

Також, ТЦК прийде за чоловіками 50+: кого залишать без імунітету від мобілізації